Albert Rd War Memorial

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

At the remembrance parade service, two families were mentioned who have three names each on the Memorial.


The ATTENBOROUGH’s

These were the sons of Mr and Mrs. H A Attenborough, Druid St, Hinckley

PRIVATE ARTHUR ATTENBOROUGH 9719

Killed in Action Sunday 3rd September l9l6 2ND BATTALION ROYAL WARWICKSHIRE REGIMENT

Thiepval Memorial, France Pier and Faces 9A, 9B and 10B

AGE 31

Born Nuneaton Enlisted Coventry Living in Hinckley

PRIVATE WALTER GEORGE ATTENBOROUGH 15494

Killed in Action Saturday 25th September 1915 with the 2ND BATTALION OXFORDSHIRE AND BUCKINGHAMSHIRE LIGHT INFANTRY

Guards Cemetery, Windy Corner, Cuinchy, France Plot 2 Row B Grave 4

AGE 26

Born Hinckley, Enlisted Rugby, Living in Hinckley

PRIVATE RICHARD FREDERICK ATTENBOROUGH 7693

Killed in Action Friday 15th September 1916 with the 1ST BATTALION LEICESTERSHIRE REGIMENT

Guards Cemetery, Les Boeufs, France Plot ll Row S Grave 5

AGE 29

Born Hinckley Enlisted Leicester Living in Hinckley

So, only a week after the announced death of Arthur Attenborough of the Warwickshire Regiment. Now, comes the news that another son, Private Richard Frederick Attenborough of the Leicestershire Regiment, fell in the fighting on the Somme on September 15th. This completely wiped out the Attenborough family’s three sons.

The BOLESWORTH’S

CORPORAL WILLIAM BOLESWORTH 10061

Died of Wounds Thursday 13th May 1915 with the 1ST BATTALION LEICESTERSHIRE REGIMENT

Bailleul Communal Cemetery Extension, France Plot 1 Row A Grave 12 .

Born Hinckley Enlisted Leicester Living in Hinckley

PRIVATE SYDNEY ‘TOGO’ BOLESWORTH 7832, DISTINGUISHED CONDUCT MEDAL, CROIX DE GUERRE

Killed in Action Monday lst October 1917 with the 9TH BATTALION LEICESTERSHIRE REGIMEN T

Tyne Cot Memorial, Belgium Panels 50 to 51

AGE 29

Born Hinckley Enlisted Hinckley j

LANCE-CORPORAL JAMES BOLESWORTH 7521

Killed in Action Friday 15th September 1916 with the 1ST BATTALION LEICESTERSHIRE REGIMENT

Guillemont Road Cemetery, France Plot 6 Row D Grave 4

AGE 30

Born Hinckley Enlisted Hinckley Living in Hinckley 

Husband of Mrs. Sarah Bolesworth, Hanley, Stoke on Trent.

The mother, Mrs. Bolesworth of Druid Street, had also five grandsons and a son-in-law with the colours:

SONS Cpl. William Bolesworth, Leics. Regt.

Pte. Sydney Bolesworth, Leics. Regt

Pte. James Bolesworth, Leics. Regt.

Pte. Walter Bolesworth, Leics. Regt.

GRANDSONS Pte. George Fairfax, Leics. Regt.

Pte. Tom Bolesworth, Leics. Regt

Pte. William Bolesworth, Leics. Regt.

Pte. Sidney Bolesworth, Leics. Regt.

Pte. W Bolesworth, Leics. Regt

SON IN LAW Pte. H. Hackett, Warks Regt.

Bring History to Life – Private Sydney ‘Togo’ Bolesworth DCM (1889-1917)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

On the memorial to men who died in the First & Second World Wars in Albert Rd Church are 3 men with the surname Bolesworth. They are Private Sydney ‘Togo’ Bolesworth DCM, Corporal William Bolesworth and Lance-Corporal James Bolesworth who lost their lives during the First World War.

They lived at 1 Druid St where the Druid St car park is now. Their Mum was a Methodist and their Father a Catholic, so they were schooled at St Peters.

In December 1905 Sydney decided to join the army (Army Number: 7832) and served at Leicester and Colchester before being posted to the 2nd battalion Leicestershire Regiment in India He was a fine boxer and probably the best the Regiment ever had in the welterweight class, he won the All India title at Madras. He then won the all India army boxing cup at Poona in India, as a middleweight. He returned home and joined the army reserve, he boxed a number of contests across the Midlands gaining a fearsome reputation. It was around this time that he got the nickname ‘Togo’, which stayed with him for the rest of his life.

With the outbreak of the First World War, Togo was recalled to the Colours, he re-joined the Army as a Lance-Corporal but would lose the rank due to a disciplinary. He was sent to France with the 1st Battalion Leicestershire Regiment. He was awarded the Distinguished Conduct Medal and Croix de Guerre for conspicuous gallantry. He was in charge of a picket, and was wounded by a shell in both legs and severely bruised by falling timber. He stuck to his post until relieved and had the presence of mind to deliver a report on the situation to his commanding officer before receiving medical help.

Togo returned to the Western Front and joined 9th Battalion Leicestershire Regiment in Belgium. Employed as a sniper, he quickly re-established himself once more as a man whom his officers could rely upon in any situation. As with the 1st Battalion, he refused the offer of a stripe or stripes, despite the positions of responsibility which he often held.

1st October 1917 During the early part of the morning near Polygon Wood near Ypres, in Belgium the 9th Battalion Togo and a fellow soldier, Private Joe Paul, were designated battalion snipers, and had crawled into a shell-hole in front of the British lines in order to give them a better view over the German positions. They had taken a few shots at the enemy when the German counter-attack erupted before them. Paul was hit in the leg, but managed to escape, while Togo was shot dead. Due to his body last seen in a muddy shell-hole and his remains were not recovered, he is named on the Tyne Cot Memorial, Belgium. The Tyne Cot Memorial is one of four memorials to the missing in Belgium.

Fred Hartshorn from a talk given by Greg Drozdz

 

Leicestershire & the Somme (part 6)

More than 2,000 men from Leicester, Leicestershire and Rutland died in Battle of the Somme.

The Mercury is producing a roll of honour where the names of the casualties will be added to this online article, as well as being printed in the paper, on the anniversary of their death.

The men are listed by name, rank, regiment and location of memorials.

November 1

Ludlam, John T., Pte, 7th Batt, South Lancashire Regt, Carillon/Peter’s, Loughborough.

Rose, John A., Pte, 7th Batt, South Lancashire Regt, St John the Baptist, Belton.

Timson, George, Pte, 1st/5th Batt, Durham Light Infantry, Thiepval.

November 2

Cort, Henry J., Driver, Royal Army Service Corps, General Crematorium, Nottingham.

November 3

Banks, George W., Pte, 12th Batt, West Yorkshire Regt (Prince of Wales’ Own), St Barnabas’s/Bridge Road School, Leicester.

Cooke, John S., Pte, 6th Batt, North Staffordshire Regt, St Andrew’s, Leicester.

November 4

Davis, Arthur Edward, Pte, 11th Batt, Royal Fusiliers, St Mary Magdalen, Knighton.

Whittle, George W. E., Pte, 99th Field Ambulance, Royal Army Medical Corps, Memorial, Thurmaston.

November 5

Bull, Ralph F., Pte, 25th Coy, Machine Gun Corps, St Sever.

Cooke, Henry J., Pte, 1st Batt, East Surrey Regt, Beuvry.

Dowling, John L., Pte, 20th Batt, Royal Fusiliers, Guards’ Cemetery, Lesboeufs.

Ellis, Fred, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Vermelles.

Musson, John G., Pte, 8th Batt, South Staffordshire Regt, Thiepval.

Sherriff, Harold W., Sgt, 16th Batt, Kings Royal Rifle Corps, Guards Cemetery, Lesboefs.

Smith, Thomas L., Pte, 1st/6th Batt, Durham Light Infantry, Thiepval.

Worn, George Harold, Pte, 8th Batt, South Staffordshire Regt, Thiepval.

November 6

Bennett, Albert Henry, 2nd Lt, 6th Batt, Leicestershire Regt, Longuenesse.

November 7

Allen, Harry, Pte, 9th Batt, Leicestershire Regt, Welford Road Cemetery, Leicester.

Nash, John Thomas, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, The Martyrs, Leicester.

Tite, Walter, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, Boulogne.

Wright, Benjamin T., Rifleman, 16th Batt, Kings Royal Rifle Corps, St Deny’s, Ibstock.

November 8

Bishop, John T., Pte, 7th Batt, South Lancashire Regt, Thiepval.

Brend, Alexander Douglas Carruther, Pte, 1st/5th Batt, Durham Light Infantry, Memorial/ Holy Trinity, Ashby.

Cox, George, Pte, 8th Batt, South Staffordshire Regt, Meaulte.

Holmes, Edgar, Pte, 7th Batt, West Kent Regt, St Mary’s, Bottesford.

November 9

Greasley, Wilfrid, Pte, 7th Batt, Yorks. & Lancs. Regt, Guards’ Cemetery, Lesboeufs.

Northfield, Charles, Pte, 1st/5th Batt, York & Lancaster Regt, Herbuterne.

Sutton, George H., Able Seaman, Anson Batt, Royal Naval Division, Mesnil-Martinsart.

Willett, Ernest, Rifleman, 17th Batt, Kings Royal Rifle Corps, council offices/St John the Baptist, Coalville/Hugglescote.

November 10

Broster, James, Pte, 10th Batt, Worcestershire Regt, Grandcourt.

Choice, John, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, St Margaret’s, Leicester.

Wheeler, John Eric, Captain, Royal Garrison Artillery, Welford Road Cemetery/Wyggeston Grammar, Leicester.

November 11

Emsley, Grason, Pte, 9th Batt, Leicestershire Regt, Bethune.

Flavell, Horace, Pte, 20th Labour Batt, Sherwood Foresters, All Saints, Thurlaston.

Lovell, Frederick Harry Le Marchant, Gunner, Nottingham Battery, Royal Horse Artillery, Carillon, Loughborough.

November 12

Porter, Ernest Edward, Able Seaman, Royal Naval Division, Thiepval.

November 13

Berry, Richard, Pte, 8th Batt, East Yorkshire Regt, Thiepval.

Corah, James H., Pte, 7th Batt, Royal Fusiliers, St Andrew’s/Grammar, Kegworth/ Loughborough.

Follows, Horace, Pte, 10th Batt, Lincolnshire Regt, Bois-Grenier.

Hames, Clarence, Pte, Seaforth Highlanders, Memorial, Oadby.

Heighton, John, Able Seaman, Royal Naval Division, Clock Tower/council offices/St John, Coalville/ Whitwick.

Hicks, Joe L., Sgt, Royal Fusiliers, Thiepval.

Holmes, Sydney Ewart, Pte, Royal Fusiliers, Beaumont-Hamel.

Hunt, Cecil Arthur, Pioneer, Royal Engineers, St John, South Croxton.

Johnstone, Loudoun R., Pte, Seaforth Highlanders, St Philip’s, Leicester.

Kisby, Arthur W., Pte, 2nd Batt, South Staffordshire Regt, Beaumont-Hamel.

Merrin, George H., Able Seaman, Royal Naval Division, St George’s, Leicester.

Price, Horace, Able Seaman, Royal Naval Division, Memorial/Sts Simon & Jude, Earl Shilton.

Scott, Charles W., Pte, 5th Batt, Yorkshire Regt, Dernacourt.

Tebbutt, Francis H., Able Seaman, Royal Naval Division, St Nicholas’s/ Emmanuel, Fleckney/Loughborough.

Wann, Percy, Able Seaman, Nelson Batt, Royal Naval Division, Beaumont-Hamel.

Ward, Joseph R., Pte, Royal Sussex Regt, St Augustine’s, Leicester.

November 14

Ambler, Richard Edward, Rifleman, 1st Batt, King’s Royal Rifle Corps, Memorial, Lutterworth.

Anderson, Albert Victor, Pte, 1st/5th Batt, Seaforth Highlanders, St George’s/St Augustine’s, Leicester.

Barrs, Claude H. I., Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, Memorial, Mountsorrel.

Butler, Arthur, Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, St Alban’s, Leicester.

Clarke, George W., Rifleman, 1st Batt, King’s Royal Rifle Corps, Memorial/St Mary’s/War Memorial Hospital, Melton.

Garrett, Samuel, Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, All Souls, Leicester.

Measham, Henry G., Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, Memorial/St Edward King & Martyr, Castle Donington.

Morrison, Veron Macdonald, 2nd Lt, 3rd Batt, South Lancashire Regt, Grandcourt.

North, John F., Pte, 12th Batt, Hampshire Regt, Gallipoli.

Paling, Thomas, Cpl, 1st Batt, Leicestershire Regt, Eastleigh.

Sharpe, George Platts, Gunner, 2nd Brigade, Canadian Field Artillery, St Deny’s, Ibstock.

Smith, John C., Pte, 7th Batt, South Lancashire Regt, St Luke’s, Gaddesby.

Tomlinson, Richard F., Gunner, G Battery, Royal Horse Artillery, Carillon/All Saints, Loughborough.

November 15

Adcock, Whatoff, Pte, 2nd Batt, South Staffordshire Regt, Memorial, Syston.

Andrews, Robert Freeman, Lt, 10th Batt, Loyal North Lancashire Regt, Beaumont Hamel.

Hardy, Walter, Pte, 2nd Batt, South Staffordshire Regt, Beaumont-Hamel.

Illstone, James W., Pte, 2nd Batt, South Staffordshire Regt, Thiepval.

Stevens, Albert, Pte, 6th Batt, Seaforth Highlanders, Mailly Wood.

November 16

Allcott, John Howard, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Market Bosworth.

Brown, Charles J., Pte, 1st Batt, Suffolk Regt, Doiran, Greece.

Chippindall, Bertram Thorald, 2nd Lt, 3rd Batt, Somerset Light Infantry, St Peter’s, Tilton on the Hill.

Jesson, Arthur, 2nd Lt, 6th Batt, Bedfordshire Regt, Memorial/ St Helen’s/Wyggeston Grammar, Gumley/Leicester.

Pepper, Harry, Able Seaman, Howe Batt, Royal Naval Division, Puchevillers.

Read, Charles Clifford, Pte, 4th Batt, Leicestershire Regt, Barlin.

November 17

Clayton, Job, Rifleman, 1st/8th Batt, West Yorkshire Regt (Prince of Wales’s Own), Memorial, Ashby.

Stanley, William A., Pte, A Company, Motors-Tanks, Machine Gun Corps, Memorial, Ashby.

November 18

This day is the official end of the battle, but this Roll of Honour will continue each day to commemorate the fallen heroes of smaller skirmishes on the Somme.

Albright, Albert, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Memorial/ Cottage Hospital/Grammar, Market Harborough.

Davies, James R., Pte, 7th Batt, South Lancashire Regt, Thiepval.

Elliott, Robert H., Pte, 7th Batt, South Lancashire Regt, Thiepval.

Hassall, C, Pte, 7th Batt, The Queen’s (Royal West Surrey Regt), St Mary Magdalen, Kilby.

Hatchett, William, Pte, 2nd Batt, Kings Own Yorkshire Light Infantry, Thiepval.

Hopkins, Harry, Pte, 4th Batt, Worcestershire Regt, Baptist/ St Peter’s, Barrowden.

Jewell, Hedley Wilkins, Pte, 2nd/5th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Appleby Magna.

Knight, Albert K., Sgt, 2nd Batt, Kings Own Yorkshire Light Infantry, Memorials/Sts Simon & Jude’s, Hinckley/Earl Shilton.

Lancaster, Joseph, L Cpl, 10th Batt, Royal Warks Regt, Thiepval.

Marshall, Samuel R., Pte, 10th Batt, Royal Warks Regt, Memorial, Hinckley.

Mighall, William H., Pte, 97th Company, Machine Gun Corps, St Luke’s, Gaddesby.

Nicholas, Sidney, Pte, 8th Batt, Gloucestershire Regt, St Thomas a Beckett, Tugby.

Price, Richard, Pte, 2nd Batt, Grenadier Guards, St John the Baptist, Enderby.

Saxby, Thomas H., Lance Sgt, 2nd Batt, Kings Own Yorkshire Light Infantry, Memorial/St Edward King & Martyr, Castle Donington.

Smith, Bertie, Cpl, 2nd/5th Batt, Leicestershire Regt, St John the Baptist, North Luffenham.

Tacey, Ernest, Cpl, 11th Batt, Royal Warwickshire Regt, Beaumont-Hamel.

Wormleighton, Alfred, Pte, 10th Batt, Royal Warwickshire Regt, St Peter’s, Higham on the Hill.

November 19

Sibson, George F., Pte, 9th Batt, Sherwood Foresters, St Andrew’s, Kegworth.

Woodford, George W., Pte, 8th Batt, North Staffordshire Regt, Memorial/Cottage Hospital, Market Harborough.

November 20

Addison, James William, Pte, 1st Batt, Lincolnshire Regt, All Saints/St Peter & Paul, Little Casterton/Great Casterton.

November 21

Faulkner, William J., Lance Cpl, 11th Batt, Royal Warwickshire Regt, Memorial, Hinckley.

Foster, L., Pte, 10th Regt, South African Infantry, Dodoma, Tanzania.

November 22

Thompson, Ernest Shilcock, Pte, 7th Batt, Queens Royal West Surrey Regt, Thiepval.

November 24

Taylor, Harold D., Pte, 9th Batt, Sherwood Foresters, St Peter’s, Leicester.

November 25

Wells, Samuel, Pte, 15th Batt, Sherwood Foresters, St Peter’s, Leicester.

November 26

Aldridge, William A., Pte, 15th Batt, Sherwood Foresters, St Peter’s, Leicester.

White, William H., Lance Cpl, 23rd Batt, Royal Fusiliers, Carillon/Grammar School, Loughborough.

November 28

Wade, Richard W, Pte, 3rd Batt, Royal Sussex Regiment, St Mary’s Chyrd, Westerham, Sevenoaks, Kent.

December 9

Faulkes, Albert A., Pte, 13th Batt, Kings Liverpool Regt, Memorial, Hinckley

 

Leicestershire and the Somme (part 5)

October 1

Arkinstall, George, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Baptist Church/St James/Cottage Hospital/Memorial, Huncote/Market Harborough.

Atkins, Walter, Pte, 9th Batt, Leicestershire Regt, St Augustine’s, Leicester.

Bacon, Frederick J., Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, Memorial, Long Whatton.

Bettridge, Ernest, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Arras.

Bott, George, Pte, 4th Batt, Leicestershire Regt, Bienvillers.

Boulter, Henry Victor, Rifleman, 2nd Batt, King’s Royal Rifle Corps, Memorial/St Mary’s/War Memorial Hospital, Melton.

Folkes, Henry B., Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, Carillon, Loughborough.

Fowers, James, Pte, 11th Batt, Sherwood Foresters, Thiepval.

Francks, Alfred, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, St Stephen’s/Bridge Road School, Leicester.

Gilbert, Harry, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Jarvis, William, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Mould, Tom, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Welford Road Cemetery, Leicester.

Nicolls, Richard J., Captain, 11th Batt, Sherwood Foresters, Memorial/All Saints, Knipton.

Osborne, Alfred, Pte, 1st/4th Batt, Leicestershire Regt, St Stephen’s/Bridge Road School, Leicester.

Reid, Sidney, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Rothley.

Wholton, Sylvester, Pte, 5th Mounted Rifles, Quebec Regt, Vimy.

October 2

Broughton, Sidney, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, Mericourt-l’Abbe.

Claybyn, Edwin, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Christ Church, New Catton.

Coltman, Walter, Pte, 11th (Pioneer) Batt, Leicestershire Regt, Welford Road Cemetery, Leicester.

Dakin, George, Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, Memorial/St Edward King & Martyr, Castle Donington.

Essex, John, Cpl, 7th Batt, Leicestershire Regt, Becordel-Becourt, France.

Newby, Ernest, Pte, 167th Coy, Machine Gun Corps, Memorial, Sileby, Leics.

Swain, Cyril, Pte, 2nd Batt, Grenadier Guards, St Sever.

October 3

Chambers, John, Pte, 1st Batt, Sherwood Foresters, Vermelles.

Lane, Michael, Pte, Leicestershire Regt, Gilroes Cemetery, Leicester.

Peak, James, Lance Cpl, 6th Batt, Royal Berkshire Regt, Puchevillers.

Popham, John, Captain, Adjt. 8th Batt, Leicestershire Regt, St Sever.

Prince, John, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Congerstone.

Rimmington, Ernest, Bomdardier, C Battery, 91st Brigade, Royal Field Artillery, St Nicholas’s, Cottesmore.

Simmons, Allen, Lance Cpl, 18th Batt, Western Ontario Regt, Carillon/St Peter’s, Loughborough.

Skillett, George, Rifleman, 18th Batt, Kings Own Royal Rifle Corps, Memorial, Barleythorpe and Langham.

Spencer, Frederick, Lance Cpl, 9th Batt, Leicestershire Regt, St George’s, Leicester.

Withers, Henry, Pte, A Coy. 1st Batt, Leicestershire Regt, St Sever.

Jarvis, William, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Mould, Tom, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Welford Road Cemetery, Leicester.

Nicolls, Richard J., Captain, 11th Batt, Sherwood Foresters, Memorial/All Saints, Knipton.

Osborne, Alfred, Pte, 1st/4th Batt, Leicestershire Regt, St Stephen’s/Bridge Road School, Leicester.

Reid, Sidney, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Rothley.

Wholton, Sylvester, Pte, 5th Mounted Rifles, Quebec Regt, Vimy.

October 4

Battisson, Joseph, Pte, 7th Batt, South Staffordshire Regt, Etaples.

Blanchard, J. W., Sapper, MA Section, Royal Engineers, Memorial, South Wigston and Glen Parva.

Boswell, Samuel, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, St Mark’s, Leicester.

Goddard, Bertie, Pte, 1st Batt, Argyle & Sutherland Highlanders, Struma, Greece.

Perry, Oswald Henry, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, South Wigston and Glen Parva Memorial.

Tanser, Thomas, Lance Cpl, 1st Batt, Suffolk Regt, St Nicholas’s, South Kilworth.

October 5

Black, Thomas, Pte, 1st/5th Batt, Leicestershire Regt, Clock Tower/Christ Church/council offices, Coalville.

Brown, Henry, Rifleman, 21st Batt, King’s Rifle Royal Corps, Becordel-Becourt.

Godber, Herbert Frederick, Pte, A Coy. 1st Batt, Leicestershire Regt, Meaulte.

Hollingsworth, James Martin, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Quorn.

Webster, Joseph, Pte, 1st/5th Batt, Northumberland Fusiliers, Memorial/Holy Trinity, Ashby.

Wilson, George, Pte, 20th Batt, Durham Light Infantry, Etaples.

October 6

Beck, Edwin Henry, Cpl, 6th Batt, Leicestershire Regt, St Andrew’s/St Stephen’s, Leicester.

Brindley, Thomas, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial/ All Saints, Oadby/Wigston Magna.

Chippendale, Herbert, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, St Mark’s, Leicester.

October 7

Atter, Thomas Ernest, Rifleman, 8th Batt, London Regt (Post Office Rifles), St Peter’s/General post office, Leicester.

Bennett, Archibald, Pte, 1st/4th Batt, Leicestershire Regt, Memorial/ Baptist Church, Oadby.

Bonser, William H., Pte, 7th Batt, King’s Own Yorkshire Light Infantry, Memorials/Sts Simon and Jude/ St Helen’s, Hinckley/Earl Shilton/ Sharnford.

Hardy, George Charles, Rifleman, 1st/2nd Batt, London Regt (Post Office Rifles), General post office, Leicester.

Knight, Joseph B., Pte, 11th Batt, Queens Own Royal West Kent Regt, Memorial/Cottage Hospital/ Congregational, Market Harborough.

Milward, Charles, Pte, 122nd Company, Machine Gun Corps, Thiepval.

Powell, Owen Leonard, Rifleman, 12th Batt, Kings Royal Rifle Corps, Thiepval.

Stuart, William Esme Montagu, 2nd Lt, 6th Batt, Queens Royal WeSurrey Regt, St James, Sutton Cheney.

Taylor, Cecil M., 2nd Lt, 4th Batt, London Regt, Flers.

Ward, Frank E., Rifleman, 8th Batt, London Regt, Warlencourt.

Woodward, William A., Pte, 7th Batt, Kings Own Yorkshire Light Infantry, Memorial/Cottage Hospital, Market Harborough.

October 8

Clifton, Robert, Pte, 13th Batt, London Regt, St Mark’s, Leicester.

Cope, Herbert James, Pte, 1st/6th Batt, North Staffordshire Regt, St Michael’s, Tatenhill.

Kearns, George David, Sgt, 1st Batt, Leicestershire Regt, Etaples.

Shannon, Philip Rodney, Pte, Royal Canadian Regt, St Paul’s/ Wyggeston Grammar, Leicester.

Squires, Charles E., Pte, 16th Batt, Sherwood Foresters, Carillon, Loughborough.

Thompkins, Lewis, Pte, 10th Batt, Queens Royal West Kent Regt, Thiepval.

October 9

Ballard, Charles Fredrick, Pte, 10th Batt, Queen’s Own (Royal West Kent Regt), Thiepval.

Carruthers, James Willie, L Cpl, 8th Batt, Leicestershire Regt, Rouen.

Evans, Walter, driver, Horse Transport Depot, Army Service Corps, Memorial/Cottage Hospital, Market Harborough.

Law, Sidney C, Rifleman, 16th Batt, London Regt, Lesboeufs.

Wykes, Hedley William, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, Memorial/Holy Trinity, Ashby.

October 10

Brewin, H. J., Cpl, 15th Batt, Sherwood Foresters, Thiepval.

Eggleston, Albert Edward, Pte, 3rd Batt, Leicestershire Regt, St Leonard’s, Hoton.

Lindsell, Walter, Sgt, 16th Batt, Sherwood Foresters, Thiepval.

Palmer, Walter, Pte, 16th Batt, Sherwood Foresters, Thiepval.

October 11

Aspital, Percy, Pte, 19th Batt, Manchester Regt, Temperance Hall Mission, Leicester.

Bastard, Sidney George, Pte, 12th Batt, Royal Fusiliers, St Peter’s/All Souls/Welford Road Cemetery , Leicester.

Carpenter, Fred, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Vermelles.

King, Edward P., Pte, 19th Batt, Manchester Regt, Longueval.

Taverner, Arthur Frederick, 2nd Lt, 1st Batt, Kings Shropshire Light Infantry, Sts Peter & Paul, Wing.

October 12

Austin, Thomas W. E., Pte, 18th Batt, Manchester Regt, St Michael & All Angels, Hose.

Bentley, Ben, Pte, 11th Batt, Leicestershire Regt, Welford Road Cemetery, Leicester.

Blowers, Harry, Pte, 11th Batt, Leicestershire Regt, Bancourt.

Clark, Percy, Pte, 11th Batt, Leicestershire Regt, Longueval.

Edmonds, Harry, Sgt, 1st Batt, Royal Warwickshire Regt, Thiepval.

Goodwin, Frederick John, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, St Mary the Virgin, Ayston.

Harrison, George H., Pte, 2nd Batt, Lancashire Fusiliers, Thiepval.

Holdom, James, Sgt, 1st Batt, Royal Warwickshire Regt, Thiepval.

Line, Samuel, Pte, 1st Batt, Royal Warwickshire Regt, Clock Tower/Christ Church, Coalville.

Massey, Ernest, Pte, 2nd Batt, Duke of Wellingtons Regt, Thiepval.

Mylius, John Kingsford, Lt, 1st Batt, Kings Shropshire Light Infantry, St Mary Magdalen, Knighton.

Riddington, Sidney, Pte, 1st Batt, Canadian Mounted Rifles, Saskatchewan Regt, Etaples.

October 13

Carlin, Sam William, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, St Sever, Rouen.

Musson, George Porter, Lance Cpl, 6th Batt, Leicestershire Regt, St Botolph and St John the Baptist, Croxton Kerrial.

October 14

Angrave, Gerald, Pte, 19th Batt, Manchester Regt, Memorial, Thurmaston.

Austin, George H., Lance Cpl, 10th Batt, Cheshire Regt, Memorial/St Mary’s/War Memorial Hospital, Melton.

Bailey, Fredrick, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Etaples.

Bryan, Howard Cyril, Pte, C Company, 6th Batt, Cheshire Regt, Thiepval, Somme.

Coombs, Henry James, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, Vermelles.

Cowling, Bertie, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, Vermelles.

Gamble, Robert John Oliver, Pte, D Coy. 6th Batt, Leicestershire Regt, St Peter’s, Leicester.

Oldham, John G., Pte, 12th Batt, Royal Sussex Regt, Memorial, Hinckley.

Perkins, Frank, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, St Andrew’s/ St Barnabas’s /Bridge Road School, Leicester.

Tyers, Alfred William, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, All Saints/Memorial, Wigston Magna/ South Wigston and Glen Parva.

October 15

Duncan, Percy, Cpl, 2nd Batt, Sherwood Foresters, Thiepval.

Hawley, Herbert, Company Sgt Major, C Coy. 7th Batt, Leicestershire Regt, Rouen.

Holland, Alfred, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Quarry Cemetery, Montauban.

Lord, William Herbert, Pte, 11th Batt, Leicestershire Regt, Memorial/ St Andrew’s, Countesthorpe.

Smart, Ernest, Pte, 11th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Anstey.

October 16

Boobyer, William, Cpl, 4th Batt, Worcestershire Regt, Clock Tower/Methodist/St John the Baptist, Coalville/Heather/ Whitwick.

Wells, David N., Pte, 19th Batt, London Regt, Mont-St-Eloy.

October 17

Cox, Frederick, Pte, 9th Batt, Leicestershire Regt, St James’s/ Granby Road School, Aylestone.

Flude, Arthur, Pte, 11th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Hinckley.

Ford, Thomas William, Pte, 2nd Batt, Sherwood Foresters, All Saints, Wigston Magna.

Howard, Harry, Pte, 12th Batt, Royal Sussex Regt, Carillon, Loughborough.

James, Harry, Pte, 12th Batt, Royal Sussex Regt, Memorials, Sapcote/Burbage.

Mawer, John H., Pte, 12th Batt, Royal Sussex Regt, Clock Tower/council offices/Christ Church, Coalville.

Mee, Albert, Pte, 9th Batt, Leicestershire Regt, Carillon, Loughborough.

Pratt, John J., Pte, 19th Batt, Manchester Regt, St Mark’s Church/Belgrave Union Baptist Church, Leicester.

Rawlings, Tom, Lance Cpl, 12th Batt, Royal Sussex Regt, Memorial/St Mary the Virgin/ Wesleyan, Harby.

October 18

Bailey, William A., Shoesmith, 223rd Battery, Royal Field Artillery, St Mary’s/Leicester Constabulary Memorial, Ashby Magna/Leicester.

Biddles, John, Pte, 4th Batt, Worcestershire Regt, St Alban’s, Leicester.

Clarke, Fred Henry, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial/ Cottage Hospital, Market Harborough.

Covell, Edwin, Pte, 1st Batt, Kings Own Royal Lancaster Regt, Guards’ Cemetery, Lesboeufs.

Herbert, Thomas, Pte, 4th Batt, Worcestershire Regt, Memorial, Barwell.

Hill, Charles W., Pte, 4th Batt, Worcestershire Regt, Thievpal.

Hulls, Richard I, Pte, 4th Batt, Worcestershire Regt, St Andrew’s, Aylestone, Leicester.

Knight, Albert, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, South Wigston & Glen Parva Memorial.

Moody, James, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Castle Donington.

Pearson, Horace, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, St Stephen’s/ St Barnabas’s/Bridge Road School, Leicester.

Peyton, John Joseph, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Bancourt.

Pickles, Archie Jeffrey, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Sculthorpe, William H., Pte, 19th Batt, Manchester Regt, Thiepval.

Wapples, Frederick, Pte, 9th Batt, Essex Regt, Memorial, Broughton Astley, Leics.

Ward, Alfred, Pte, 3rd/5th Batt, Lancashire Fusiliers, Grevillers.

Warner, William Evelyn, Pte, 4th Batt, Worcestershire Regt, St George’s, Leicester.

Whitlock, Percy, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial/Holy Trinity, Ashby.

Wilkins, William Henry, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Bancourt.

Wright, Charles J., 2nd Lt, 11th Batt, South Staffordshire Regt, Memorial/St Mary’s/War Memorial Hospital, Melton.

Wyatt, Harold J., Pte, 9th Batt, Essex Regt, Thiepval.

October 19

Ashton, Harry, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Aston, George Harold Barnett, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Birtles, Henry, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, All Saints, Leicester.

Bullimore, Walter, Pte, 20th Batt, Kings Liverpool Regt, Memorial/ St Mary’s/War Memorial Hospital, Melton.

Bullin, Charles, Driver, 483rd H.T. Company, 27th Division Training, Army Service Corps, Pieta, Malta.

Buxton, Harry, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Hart, Sidney, Pte, 19th Batt, Manchester Regt, Memorial, South Wigston & Glen Parva.

Hawkins, Herbert, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Lee, Robert, Pte, 19th Batt, Manchester Regt, St Stephen’s, Leicester.

Noble, John, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Royle, John William, Pte, C Coy. 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Swift, Samuel, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Thiepval.

Swinfield, Clarence I., Able Seaman, Drake Batt, Royal Naval Division, Memorial/SS Simon & Jude Church, Earl Shilton.

Wilson, Robert William, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial/St Michael & All Angels, Croft.

Wright, Edgar Charles, Pte, 9th Batt, Royal Fusiliers, Thiepval.

October 20

Archer, Bernard Leslie, Gunner, 84th Battery, 11th Brigade, Royal Field Artillery, St Thomas of Canterbury, Frisby.

Burdett, Harold, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, Montauban.

Hubbard, Edwin, Pte, 1st Batt, Sherwood Foresters, Sts Peter & Paul, Wing.

Reeve, Ernest, Lance Cpl, 7th Batt, Leicestershire Regt, St Mark’s, Leicester.

Timson (Ward), Joseph, Pte, 17th Batt, Sherwood Foresters, St Augustine’s, Leicester.

Ward, Joseph, Pte, 17th Batt, Sherwood Foresters, St Augustine’s, Leicester.

October 21

Dodds, Sidney Frank, Pte, 11th Batt, Royal Sussex Regt, Clock Tower/council offices/St John the Baptist, Coalville/Hugglescote.

Gosling, Ernest J. P., Pte, 1st/4th Batt, Hampshire Regt, Kirkee, India.

Hall, John A., Cpl, 17th Batt, Kings Royal Rifle Corps, Thiepval.

Hartwell, Walter Charles, Pte, 12th Batt, Royal Sussex Regt, Thiepval.

Robey, Albert, Pte, 11th Batt, Royal Sussex Regt, Carillon Tower/Emmanuel/St Peter’s, Loughborough.

Thorpe, William, Pte, 11th Batt, Royal Sussex Regt, Memorial, Barleythorpe & Langham.

Wood, Sidney, Pte, 11th Batt, Royal Sussex Regt, St Augustine’s/ St Nicholas’s, Leicester.

October 22

Burrows, Thomas, Pte, 9th Batt, Essex Regt, Sts Botolph & John the Baptist, Croxton Kerrial.

Fisher, Frederick Albert, Pte, 8th Batt, Leicestershire Regt, St Peter’s/Carillon, Loughborough.

Johnson, John T., Cpl, 19th Trench Mortar Battery, Royal Garrison Artillery, Sailly-au-Bois.

Needs, Frank, Pte, 4th Batt, Worcestershire Regt, St Andrew’s, Leicester.

Palmer, John H., Pte, 1st Batt, Northumberland Fusiliers, Memorial, Hinckley.

Smith, Herbert, Pte, 9th Batt, Essex Regiment, Etaples.

Smith, Hugh J., Sgt, 17th Batt, Kings Royal Rifle Corps, Thiepval.

Storey, Herbert Henry, Pte, 16th Batt, Sherwood Foresters, St John the Baptist, North Luffenham.

Thorpe, Charles, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Shepshed.

Underwood, Harry, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, St Alban’s, Leicester.

Wisker, Robert William, Pte, 11th Batt, Royal Sussex Regt, Thiepval.

October 23

Adcock, Walter S., Pte, 12th Batt, Duke of Wellington Regt, St Margaret’s, Stoke Golding.

Alvey, Owen Burchby, Pte, 13th Batt Canadian Infantry, Quebec Regt, Netley.

Barker, John, Sgt, 9th Batt, Leicestershire Regt, Memorial/ St Edward, Castle Donington.

Belcher, John W., Cpl, 1st Batt, King’s Own Royal Lancashire Regt, Thiepval.

Berrington, Joseph, Pte, 4th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Thurmaston.

Chapman, William Thomas, Pte, 3rd Batt, Dorsetshire Regt, All Saints, Wigston.

Clowes, Joseph, Pte, C Company, 4th Batt, Worcestershire Regt, Memorial, Great Glen.

Delmege, Eyre Bolton Massy, Captain, 2nd Batt, East Lancashire Regt, Bancourt.

Grewcock, William George, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, St James’s/All Souls/Granby Street School, Aylestone.

Holland, Robert, Pte, 12th Batt, Duke of Wellingtons Regt, St Deny’s, Ibstock.

Mathers, Edward, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Etaples.

Orton, Edward, Pte, 5th Batt, Leicestershire Regt, Clock Tower/council offices/Christ Church, Coalville.

Parish, Harold, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Clock Tower/ council offices Memorial/St John the Baptist, Coalville//Whitwick.

Sherwin, Ernest, Pte, 12th Batt, Duke of Wellingtons Regt, Montauban.

Spencer, George, Pte, 8th Batt, Royal Sussex Regt, Contay.

Sprigge, Charles, Pte, 12th Batt, Duke of Wellington’s Regt, St Barnabas’s, Leicester.

Swift, Charles W. H., Pte, 15th Batt, Sherwood Foresters, Thiepval.

Thompson, William, Pte, 1st Batt, Royal Warwickshire Regt, St Peter’s, Witherley.

Whittakker, Thomas Gould, Lance Sgt, 2nd Batt, Lincolnshire Regt, St Mary the Virgin, Ketton.

Young, William, Pte, 12th Batt, Duke of Wellingtons Regt, Clock Tower/St George’s, Coalville/ Swannington.

October 24

Mobbs, William George, Pte, 7th Batt, Leicestershire Regt, St Peter’s/St Saviour’s, Belgrave.

October 25

Farn, Joseph, Pte, 7th Batt, The Loyal North Lancashire Regt, St John the Baptist/Clock Tower, Hugglescote/Coalville.

Lowe, Joseph O., Cpl, 2nd Batt, Royal Fusiliers, Thiepval.

Watson, William Edwin, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, St Barnabas’s, Leicester.

October 26

Garner, Joseph William, Pte, 1st Batt, Sherwood Foresters, St Mark’s, Leicester.

Shaw, Eber, Pte, 20th Batt, Durham Light Infantry, Voormezeele, Belgium.

Swain, Ernest, Pte, 1st/5th Batt, Durham Light Infantry, St Peter’s, Redmile.

Ward, Frederick, Rifleman, 17th Batt, Kings Royal Rifle Corps, St Andrew’s, Kegworth.

Williamson, William S., Lance Cpl, 2nd Batt, Northamptonshire Regt, Granby Street School, Leicester.

October 27

Brown, John William, Pte, 4th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Mountsorrel.

Graham, Cyril Joseph, Pte, 20th Batt, The King’s Own (Liverpool Regt), St James’s, Aylestone.

Green, Ernest Gunthorpe, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Ashby.

Masters, Leslie Stanley, Pte, 6th Batt, Leicestershire Regt, Vermelles.

Smith, Ernest Frederick, Pte, A Coy. 6th Batt, Leicestershire Regt, Vermelles.

Weston, Albert, Pte, 4th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Oadby.

October 28

Headley, James, Pte, 22nd Batt, West Yorkshire Regt, Longueval.

Tomlinson, Samuel T., Pte, 1st Batt, Cameronians, Thiepval.

Wright, William, Pte, 7th Batt, Royal Fusiliers, Etaples.

October 29

Astley, James, Pte, 1st Batt, Leicestershire Regt, Memorial.

Beaver, Thomas, Sapper, 130th Field Company, Royal Engineers, All Saints, Oakham.

Starbuck, William Henry, Lance Cpl, 8th Batt, Leicestershire Regt, Memorial/Baptist/Sts Simon & Jude’s, Earl Shilton.

Wilson, Herbert, Pte, 1st Batt, Cameronians, Thiepval.

October 30

Almey, Leonard, Lance Cpl, 6th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Hinckley.

October 31

Dunkley, Ralph R., Gunner, A Battery, 79th Brigade, Royal Field Artillery, Albert.

Watts, William, Pte, 4th Batt, South Staffordshire Regt, Welford Road Cemetery, Leicester.

Wiggett, Alfred Henry, Pte, 9th Batt, Leicestershire Regt, Memorial, Ashby.